Improwizować – co to znaczy?

źródło: http://davidatlanta.com

Wychodząc na scenę i tłumacząc ludziom na czym będzie polegał wieczór improwizacji często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak to mówimy. Owszem, mówimy, że będziemy improwizować, ale nie zawsze doprecyzowujemy co to w ogóle oznacza.

Będąc na scenie każde nasze słowo ma znaczenie. Nieważne czy witamy ludzi, zapowiadamy grę czy gramy. Wszystkie słowa, które padają na scenie, powinny być przemyślane i jasno obrazować myśl wypowiadającego. Nikt się nie będzie kłócił odnośnie prawdziwości tego stwierdzenia w czasie scen. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego poza grami.

Wyobraźmy sobie, że stoimy na scenie, przed kilkudziesięcioma ludźmi, którzy nigdy w życiu nie widzieli impro. Jak im to wytłumaczyć? Sam na początku mojej działalności w grupie impro mówiłem, że „będziemy wymyślać scenki na poczekaniu”. Niby się zgadza, ale przy dłuższym zastanowieniu nie jest to do końca trafione stwierdzenie. „Wymyślanie” jest słowem spornym. To słowo kojarzy mi się z małymi dziećmi, które „wymyślają”, zmyślają, kłamią, kręcą, oszukują. Słowo „wymyślać” ma raczej negatywne konotacje. Jak zapowiemy wieczór, tak publiczność się nastawi na odbiór.

A gdyby to słowo zastąpić innym? Pomyślmy przez chwilę czym jest sama improwizacja. To działanie, w czasie którego na scenie powstają postaci, fabuły i przestrzenie. Jest to proces twórczy. Czemu więc nie użyć tego słowa? „Będziemy tworzyć scenki na poczekaniu”. W ten sposób dajemy publiczności do zrozumienia, że to nie będzie takie o stanie i gadanie na scenie, ale coś więcej. „Tworzenie” zakłada pewien wysiłek ze strony improwizatorów. Również słowo „kreować” w dowolnej formie jasno określa charakter improwizacji. Takich słów jest na pewno więcej, każdy znajdzie takie, które będzie mu odpowiadać.

W impro nawet najmniejszy szczegół ma wpływ na całość sceny czy spektaklu. Nawet tak drobna rzecz jak dobrane słownictwo 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *