Prowadzący – pan i władca sceny

fot. www.rudebaguette.comZbliża się czas rozpoczęcia występu. Na scenę wchodzi improwizator i wita publiczność słowami „Dobry wieczór!” Dziś parę słów o cechach, jakie powinna posiadać osoba prowadząca występ improwizowany. Nie jest to prosta funkcja, więc tym bardziej trzeba wiedzieć jak się zachować.

Czytaj dalej…

Przeklęty złoty środek

fot. www.psdgraphics.comPoczątki z improwizacją u wszystkich wyglądają podobnie. Przychodziliśmy na treningi lub warsztaty, by się wyluzować i odpocząć od szarej rzeczywistości. Bawiliśmy się w swoich grupach i poznawaliśmy się. Liczyła się dla nas zabawa. Chcieliśmy dużo i często. Ale z samej zabawy improwizator niewiele się nauczy.

Czytaj dalej…

Najbardziej irytująca rzecz w polskim impro

fot. scaleme.plDziś wbiję kij w mrowisko. W tym wpisie przeczytacie co myślę na temat plagi, która nawiedziła polskie sceny impro. Zapewne niektórzy się nie zgodzą i będą pisać, że skoro to się pojawia to znaczy, że ludziom się to podoba. To ich święte prawo. Mnie to jednak irytuje.

Czytaj dalej…

Ach te sugestie

źródło: www.washingtonpost.comProwadzący zapowiada grę. Przedstawia kto w niej gra i tłumaczy zasady. Następnie przychodzi kluczowy moment. Wybranie sugestii. I tu zaczynają się schody.

Czytaj dalej…

Będę grał w grę – Tylko Pytania

źródło: http://juliesurycz.files.wordpress.comTym wpisem rozpoczynam cykl poświęcony konkretnym grom improwizowanym. Choć większość improwizatorów dobrze zna te gry, to jednak dobre ich ogranie wymaga nieco umiejętności i wiedzy na temat mechaniki przebiegu gier i tworzenia scen. Na początek wybrałem popularne Tylko Pytania, gdyż jest to gra, którą się poznaje niemal jako pierwszą.

Czytaj dalej…

O motywacji

źródło: http://www.motivateplay.com

Każdy, kto zaczynał swoją przygodę z improwizacją, zaczynał ją z innych pobudek. Jedni przypadkowo wybrali się pewnego dnia na występ lub warsztaty i im się spodobało, inni świadomie podjęli tę decyzję. Jednak oprócz samego treningu impro, ważna jest też motywacja.

Czytaj dalej…

Co robić na treningach?

fot. Michał ŚwiderskiKażdy improwizator wie, że ważną rzeczą są treningi. Spotykanie się z grupą raz w tygodniu by poćwiczyć. Uczyć się nowych rzeczy by później je wykorzystać na scenie. Ale co konkretnie robić? Jak się okazuje, nie wszyscy to wiedzą.

Czytaj dalej…

Improwizować – co to znaczy?

źródło: http://davidatlanta.com

Wychodząc na scenę i tłumacząc ludziom na czym będzie polegał wieczór improwizacji często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak to mówimy. Owszem, mówimy, że będziemy improwizować, ale nie zawsze doprecyzowujemy co to w ogóle oznacza.

Czytaj dalej…

No to zaczynamy

61zCaT2kaQL._SX300_Długo się nosiłem z zamiarem stworzenia bloga. Mam na głowie mnóstwo rzeczy i nie wiem czy dam radę udźwignąć i prowadzić kolejny projekt. Pomyślałem jednak, że przecież nie muszę obowiązkowo pisać artykułów regularnie. Będę pisał, gdy będę miał o czym pisać i kiedy będę miał o czym pisać. Więc bez stresu.

No dobra, ale o czym będę pisał? O improwizacji. Trochę to zbyt ogólny temat, ale w zasadzie trafny. Będę tu zamieszczał moje przemyślenia odnośnie różnych zagadnień teatru improwizacji. Najciekawsze w improwizacji jest to, że co kilka miesięcy zmienia się mój pogląd na improwizację. Poznaję nowe punkty widzenia, odkrywam coś nowego, co uświadamia mi jak wiele wciąż nie wiem o improwizacji. Bardzo możliwe, że po opublikowaniu artykułu, jakiś czas później mogę napisać artykuł zupełnie sprzeczny z wcześniejszym na ten sam temat. Nie ma w Polsce osoby, która posiadałaby całą wiedzę na temat improwizacji. Wszyscy improwizatorzy są na początku drogi do poznania impro. Ja również. Czym jest nasze 6-7 lat sceny impro w porównaniu do 50-60 lat w USA?

Dlaczego w ogóle założyłem bloga? Tu sprawa zaczyna być nieco bardziej skomplikowana. Siedzę w świecie polskiej improwizacji od samego początku, czyli od 6-7 lat. Czuję się mocno związany z impro i w pewnym sensie odpowiedzialny za to, w jakim kierunku impro idzie. Dlatego chcę pomóc młodym grupom swoją wiedzą i doświadczeniem, by szybciej mogły rozwijać swoje umiejętności sceniczne. Nie każdy musi się zgadzać z moją wizją impro. Wręcz zachęcam do czytania innych blogów o impro, by poznać inne punkty widzenia.

W skrócie:

  • Blog ma być ujściem dla moich przemyśleń o improwizacji.
  • Nikt nie musi uznawać tego, co piszę za prawdę absolutną.
  • Zachęcam do dyskusji, gdyż dzięki temu poszerzamy swoją wiedzę na dany temat.
  • Jeśli moje poglądy i wskazówki komuś pomogą, blog spełnił swoją rolę.

Pozdrawiam i do pierwszego poważnego wpisu 🙂